Radeon RX 5600 XT vs RX 6800M

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon RX 5600 XT z Radeon RX 6800M, w tym specyfikacje i dane dotyczące wydajności.

RX 5600 XT
2020, $279
6 GB GDDR6, 150 Watt
31.91
+0.6%

5600 XT przewyższa 6800M o minimalny 1% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności199202
Miejsce według popularności71nie w top-100
Ocena efektywności kosztowej35.49brak danych
Wydajność energetyczna16.5917.06
ArchitekturaRDNA 1.0 (2019−2020)RDNA 2.0 (2020−2025)
KryptonimNavi 10Navi 22
TypDo komputerów stacjonarnychDo laptopów
Data wydania21 stycznia 2020 (6 lat temu)31 maja 2021 (5 lat temu)
Cena w momencie wydania$279 brak danych

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

brak danych

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących23042560
Częstotliwość rdzenia1130 MHz2116 MHz
Częstotliwość w trybie Boost1560 MHz2390 MHz
Ilość tranzystorów10,300 million17,200 million
Proces technologiczny7 nm7 nm
Pobór mocy (TDP)150 Watt145 Watt
Szybkość wypełniania teksturami224.6382.4
Wydajność zmiennoprzecinkowa7.188 TFLOPS12.24 TFLOPS
ROPs6464
TMUs144160
Ray Tracing Coresbrak danych40
L0 Cachebrak danych640 KB
L1 Cachebrak danych512 KB
L2 Cache3 MB3 MB
L3 Cachebrak danych96 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

Rozmiar laptopabrak danychlarge
InterfejsPCIe 4.0 x16PCIe 4.0 x16
Długość267 mmbrak danych
Grubość2-slotbrak danych
Dodatkowe złącza zasilania1x 8-pinbrak

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciGDDR6GDDR6
Maksymalna ilość pamięci6 GB12 GB
Szerokość magistrali pamięci192 Bit192 Bit
Częstotliwość pamięci14000 MHz2000 MHz
Przepustowość pamięci288.0 GB/s384.0 GB/s
Pamięć współdzielona--
Resizable BAR++

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideo1x HDMI, 3x DisplayPortNo outputs
HDMI+-

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 (12_1)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący6.56.5
OpenGL4.64.6
OpenCL2.02.1
Vulkan1.2.1311.3

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

RX 5600 XT 31.91
+0.6%
RX 6800M 31.73

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

RX 5600 XT 13379
+0.6%
Próbki: 4910
RX 6800M 13301
Próbki: 707

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11 to przestarzały benchmark DirectX 11 stworzony przez firmę Futuremark. Wykorzystał on cztery testy bazujące na dwóch scenach, z których jedna to kilka łodzi podwodnych eksplorujących zatopiony wrak statku, a druga to opuszczona świątynia głęboko w dżungli. Wszystkie testy są obciążone wolumetrycznym oświetleniem i teselacją, i pomimo tego, że zostały wykonane w rozdzielczości 1280x720, są stosunkowo wymagające. Zaprzestany w styczniu 2020 roku, 3DMark 11 został zastąpiony przez Time Spy.

RX 5600 XT 31310
RX 6800M 40391
+29%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage jest przestarzałym benchmarkiem DirectX 10. Poddaje on kartę graficzną działaniu dwóch scen, z których jedna przedstawia dziewczynę uciekającą z jakiejś zmilitaryzowanej bazy znajdującej się w morskiej jaskini, a druga flotę kosmiczną atakującą bezbronną planetę. Został on wycofany z użycia w kwietniu 2017 roku, a zamiast niego zaleca się obecnie stosowanie benchmarka Time Spy.

RX 5600 XT 86004
+11.3%
RX 6800M 77244

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

RX 5600 XT 22058
RX 6800M 34199
+55%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate to przestarzały benchmark DirectX 11 na poziomie 10, który był używany na domowych komputerach PC i podstawowych notebookach. Wyświetlał on kilka scen jakiegoś dziwnego kosmicznego urządzenia teleportacyjnego, wystrzeliwującego statki kosmiczne w nieznane, w stałej rozdzielczości 1280x720. Podobnie jak Ice Storm, został on wycofany z użytku w styczniu 2020 roku i zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

RX 5600 XT 115838
RX 6800M 160859
+38.9%

3DMark Ice Storm GPU

Ice Storm Graphics to przestarzały benchmark, będący częścią pakietu 3DMark. Ice Storm był używany do pomiaru wydajności laptopów klasy podstawowej i tabletów z systemem Windows. Wykorzystuje on DirectX 11 na poziomie funkcji 9 do wyświetlania bitwy między dwiema flotami kosmicznymi w pobliżu zamarzniętej planety w rozdzielczości 1280x720. Zaprzestano jego produkcji w styczniu 2020 roku, a obecnie został zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

RX 5600 XT 548796
+13.6%
RX 6800M 482999

SPECviewperf 12 - specvp12 maya-04

RX 5600 XT 98
RX 6800M 118
+19.9%

SPECviewperf 12 - specvp12 snx-02

RX 5600 XT 104
+168%
RX 6800M 39

SPECviewperf 12 - specvp12 catia-04

RX 5600 XT 166
RX 6800M 181
+8.7%

SPECviewperf 12 - specvp12 sw-03

RX 5600 XT 135
+3.1%
RX 6800M 131

SPECviewperf 12 - specvp12 creo-01

RX 5600 XT 85
RX 6800M 101
+19.4%

SPECviewperf 12 - specvp12 mediacal-01

RX 5600 XT 71
+19.8%
RX 6800M 60

SPECviewperf 12 - specvp12 showcase-01

RX 5600 XT 120
RX 6800M 141
+17.1%

SPECviewperf 12 - specvp12 energy-01

RX 5600 XT 53
+1717%
RX 6800M 3

SPECviewperf 12 - specvp12 3dsmax-05

RX 5600 XT 197
RX 6800M 226
+14.7%

Wydajność w grach

Wyniki Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD106107
+0.9%
1440p6271
+14.5%
4K3643
+19.4%

Koszt jednej klatki, $

1080p2.63brak danych
1440p4.50brak danych
4K7.75brak danych

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 320
+76.8%
180−190
Cyberpunk 2077 83 123
+48.2%
Hogwarts Legacy 109
+51.4%
70−75
Resident Evil 4 Remake 123 128
+4.1%

Full HD
Medium

Battlefield 5 110−120 143
+20.2%
Counter-Strike 2 257
+42%
180−190
Cyberpunk 2077 74 110
+48.6%
Far Cry 5 148
+39.6%
106
Fortnite 140−150
+0.7%
140−150
Forza Horizon 4 185
+46.8%
120−130
Hogwarts Legacy 84 87
+3.6%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140
+0.8%
130−140
Valorant 275
+35.5%
200−210

Full HD
High

Battlefield 5 110−120 141
+18.5%
Counter-Strike 2 135 180−190
+34.1%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
+0.4%
270−280
Cyberpunk 2077 63 102
+61.9%
Dota 2 185
+46.8%
126
Far Cry 5 135
+32.4%
102
Fortnite 140−150
+0.7%
140−150
Forza Horizon 4 173
+37.3%
120−130
Grand Theft Auto V 126
+12.5%
112
Hogwarts Legacy 65 78
+20%
Metro Exodus 81 105
+29.6%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140
+0.8%
130−140
The Witcher 3: Wild Hunt 140 188
+34.3%
Valorant 272
+34%
200−210

Full HD
Ultra

Battlefield 5 110−120 139
+16.8%
Cyberpunk 2077 54 98
+81.5%
Dota 2 168
+46.1%
115
Far Cry 5 126
+32.6%
95
Forza Horizon 4 138
+9.5%
120−130
Hogwarts Legacy 49 66
+34.7%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140
+0.8%
130−140
The Witcher 3: Wild Hunt 84 109
+29.8%
Valorant 148 200−210
+37.2%

Full HD
Epic

Fortnite 140−150
+0.7%
140−150

1440p
High

Counter-Strike 2 80
+3.9%
75−80
Counter-Strike: Global Offensive 220−230
+0.9%
220−230
Grand Theft Auto V 61 84
+37.7%
Metro Exodus 49 59
+20.4%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 252
+7.7%
230−240

1440p
Ultra

Battlefield 5 85−90 130
+51.2%
Cyberpunk 2077 30 51
+70%
Far Cry 5 89 100
+12.4%
Forza Horizon 4 109
+23.9%
85−90
Hogwarts Legacy 36 51
+41.7%
The Witcher 3: Wild Hunt 55−60
+1.8%
55−60

1440p
Epic

Fortnite 80−85 80−85

4K
High

Counter-Strike 2 19 35−40
+89.5%
Grand Theft Auto V 63 85
+34.9%
Hogwarts Legacy 21−24 21−24
Metro Exodus 30 38
+26.7%
The Witcher 3: Wild Hunt 46 60
+30.4%
Valorant 214
+10.3%
190−200

4K
Ultra

Battlefield 5 50−55 82
+60.8%
Counter-Strike 2 35−40 35−40
Cyberpunk 2077 12 23
+91.7%
Dota 2 99
+4.2%
95
Far Cry 5 45 61
+35.6%
Forza Horizon 4 70
+18.6%
55−60
Hogwarts Legacy 18 27
+50%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 40−45
+2.6%
35−40

4K
Epic

Fortnite 40−45
+2.6%
35−40

W ten sposób RX 5600 XT i RX 6800M konkurują w popularnych grach:

  • RX 6800M jest 1% szybszy w 1080p
  • RX 6800M jest 15% szybszy w 1440p
  • RX 6800M jest 19% szybszy w 4K

Oto zakres różnic w wydajności zaobserwowanych w popularnych grach:

  • w Counter-Strike 2, z rozdzielczością 1080p i Low Preset, RX 5600 XT jest 77% szybszy.
  • w Cyberpunk 2077, z rozdzielczością 4K i Ultra Preset, RX 6800M jest 92% szybszy.

Podsumowując, w popularnych grach:

  • RX 5600 XT wyprzedza 31 testach (48%)
  • RX 6800M wyprzedza 30 testach (46%)
  • jest remis w 4 testach (6%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 31.91 31.73
Nowość 21 stycznia 2020 31 maja 2021
Maksymalna ilość pamięci 6 GB 12 GB
Pobór mocy (TDP) 150 Wat 145 Wat

RX 5600 XT ma 1% wyższy zagregowany wynik wydajności.

Z drugiej strony, RX 6800M ma przewagę wiekową wynoszącą 1 rok, ma 100% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM, i ma 3% niższe zużycie energii.

Biorąc pod uwagę minimalne różnice w wydajności, nie można wyłonić wyraźnego zwycięzcy pomiędzy Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 6800M.

Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że Radeon RX 5600 XT jest przeznaczona dla komputerów stacjonarnych, a Radeon RX 6800M - dla laptopów.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


4.3 3573 głosy

Oceń Radeon RX 5600 XT w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.3 356 głosów

Oceń Radeon RX 6800M w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon RX 5600 XT lub Radeon RX 6800M, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.