Radeon R9 290 vs GeForce RTX 5090

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

R9 290
2013, $399
4 GB GDDR5, 275 Watt
19.34
RTX 5090
2025, $1,999
32 GB GDDR7, 575 Watt
93.14
+382%

RTX 5090 przewyższa R9 290 o aż 382% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności3262
Miejsce według popularnościnie w top-1008
Ocena efektywności kosztowej7.1124.90
Wydajność energetyczna5.4712.61
ArchitekturaGCN 2.0 (2013−2017)Blackwell 2.0 (2025−2026)
KryptonimHawaiiGB202
TypDo komputerów stacjonarnychDo komputerów stacjonarnych
Data wydania5 listopada 2013 (12 lat temu)30 stycznia 2025 (1 rok temu)
Cena w momencie wydania$399 $1,999

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

RTX 5090 ma 250% lepszy stosunek ceny do jakości niż R9 290.

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących256021760
Częstotliwość rdzenia947 MHz2017 MHz
Częstotliwość w trybie Boostbrak danych2407 MHz
Ilość tranzystorów6,200 million92,200 million
Proces technologiczny28 nm5 nm
Pobór mocy (TDP)275 Watt575 Watt
Szybkość wypełniania teksturami151.51,636.8
Wydajność zmiennoprzecinkowa4.849 TFLOPS104.8 TFLOPS
ROPs64176
TMUs160680
Tensor Coresbrak danych680
Ray Tracing Coresbrak danych170
L1 Cache640 KB21.3 MB
L2 Cache1024 KB96 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

InterfejsPCIe 3.0 x16PCIe 5.0 x16
Długość275 mm304 mm
Grubość2-slot2-slot
Dodatkowe złącza zasilania1x 6-pin + 1x 8-pin1x 16-pin

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciGDDR5GDDR7
Maksymalna ilość pamięci4 GB32 GB
Szerokość magistrali pamięci512 Bit512 Bit
Częstotliwość pamięci1250 MHz1750 MHz
Przepustowość pamięci320.0 GB/s1.79 TB/s
Pamięć współdzielona--
Resizable BAR-+

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideo2x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPort1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b
HDMI++

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 (12_0)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący6.36.8
OpenGL4.64.6
OpenCL2.03.0
Vulkan1.2.1311.4
CUDA-12.0
DLSS-+

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

R9 290 19.34
RTX 5090 93.14
+382%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

R9 290 8093
Próbki: 800
RTX 5090 38990
+382%
Próbki: 11058

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

R9 290 11860
RTX 5090 72390
+510%

Wydajność w grach

Wyniki Radeon R9 290 i GeForce RTX 5090 w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD45−50
−80.2%
227
1440p35−40
−81.5%
189
4K30−35
−79.3%
145

Koszt jednej klatki, $

1080p8.878.81
+0.7%
1440p11.4010.58
+7.2%
4K13.30
+3.5%
13.79
  • R9 290 i RTX 5090 mają prawie taki sam koszt na ramkę w 1080p
  • Koszt jednej klatki w RTX 5090 jest o 7% niższy w 1440p.
  • R9 290 i RTX 5090 mają prawie taki sam koszt na ramkę w 4K

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 300−350 300−350
Cyberpunk 2077 240−250 240−250
Resident Evil 4 Remake 300−350 300−350

Full HD
Medium

Battlefield 5 190−200 190−200
Counter-Strike 2 300−350 300−350
Cyberpunk 2077 240−250 240−250
Far Cry 5 240−250 240−250
Fortnite 300−350 300−350
Forza Horizon 4 300−350 300−350
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 650−700 650−700

Full HD
High

Battlefield 5 190−200 190−200
Counter-Strike 2 300−350 300−350
Counter-Strike: Global Offensive 270−280 270−280
Cyberpunk 2077 240−250 240−250
Far Cry 5 240−250 240−250
Far Cry 6 85 85
Fortnite 300−350 300−350
Forza Horizon 4 300−350 300−350
Grand Theft Auto V 170−180 170−180
Metro Exodus 69 69
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
The Witcher 3: Wild Hunt 400−450 400−450
Valorant 650−700 650−700

Full HD
Ultra

Battlefield 5 190−200 190−200
Cyberpunk 2077 240−250 240−250
Far Cry 5 309 309
Forza Horizon 4 300−350 300−350
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
The Witcher 3: Wild Hunt 352 352
Valorant 650−700 650−700

Full HD
Epic

Fortnite 300−350 300−350

1440p
High

Counter-Strike 2 300−350 300−350
Counter-Strike: Global Offensive 500−550 500−550
Far Cry 6 247 247
Grand Theft Auto V 160−170 160−170
Metro Exodus 202 202
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 450−500 450−500

1440p
Ultra

Battlefield 5 190−200 190−200
Cyberpunk 2077 150−160 150−160
Far Cry 5 304 304
Forza Horizon 4 300−350 300−350
The Witcher 3: Wild Hunt 321 321

1440p
Epic

Fortnite 150−160 150−160

4K
High

Counter-Strike 2 87 87
Far Cry 6 188 188
Grand Theft Auto V 180−190 180−190
Metro Exodus 167 167
The Witcher 3: Wild Hunt 383 383
Valorant 300−350 300−350

4K
Ultra

Battlefield 5 130−140 130−140
Counter-Strike 2 150−160 150−160
Cyberpunk 2077 80−85 80−85
Far Cry 5 231 231
Forza Horizon 4 300−350 300−350
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 95−100 95−100

4K
Epic

Fortnite 75−80 75−80

W ten sposób R9 290 i RTX 5090 konkurują w popularnych grach:

  • RTX 5090 jest 404% szybszy w 1080p
  • RTX 5090 jest 440% szybszy w 1440p
  • RTX 5090 jest 383% szybszy w 4K

Podsumowując, w popularnych grach:

  • jest remis w 58 testach (100%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 19.34 93.14
Nowość 5 listopada 2013 30 stycznia 2025
Maksymalna ilość pamięci 4 GB 32 GB
Proces technologiczny 28 nm 5 nm
Pobór mocy (TDP) 275 Wat 575 Wat

R9 290 ma 52% niższe zużycie energii.

Z drugiej strony, RTX 5090 ma 382% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 11 lat, ma 700% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM, i ma 82% bardziej zaawansowany proces litografii.

Model GeForce RTX 5090 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon R9 290.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


4.1 628 głosów

Oceń Radeon R9 290 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.4 4330 głosów

Oceń GeForce RTX 5090 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon R9 290 lub GeForce RTX 5090, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.