Radeon R7 240 vs GeForce RTX 3090

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

R7 240
2013, $69
2 GB GDDR5, 50 Watt
2.14
RTX 3090
2020, $1,499
24 GB GDDR6X, 350 Watt
63.27
+2857%

RTX 3090 przewyższa R7 240 o aż 2857% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności93540
Miejsce według popularnościnie w top-100nie w top-100
Ocena efektywności kosztowej0.1617.65
Wydajność energetyczna5.5614.08
ArchitekturaGCN 1.0 (2012−2020)Ampere (2020−2025)
KryptonimOlandGA102
TypDo komputerów stacjonarnychDo komputerów stacjonarnych
Designreferencebrak danych
Data wydania8 października 2013 (13 lat temu)1 września 2020 (6 lat temu)
Cena w momencie wydania$69 $1,499

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

RTX 3090 ma 10931% lepszy stosunek ceny do jakości niż R7 240.

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących32010496
Częstotliwość rdzeniabrak danych1395 MHz
Częstotliwość w trybie Boost780 MHz1695 MHz
Ilość tranzystorów950 million28,300 million
Proces technologiczny28 nm8 nm
Pobór mocy (TDP)50 Watt350 Watt
Szybkość wypełniania teksturami14.00556.0
Wydajność zmiennoprzecinkowa0.448 TFLOPS35.58 TFLOPS
ROPs8112
TMUs20328
Tensor Coresbrak danych328
Ray Tracing Coresbrak danych82
L1 Cache80 KB10.3 MB
L2 Cache256 KB6 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

MagistralaPCIe 3.0brak danych
InterfejsPCIe 3.0 x8PCIe 4.0 x16
Długość168 mm336 mm
Grubość1-slot3-slot
Dodatkowe złącza zasilaniaN/A1x 12-pin

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciGDDR5GDDR6X
Maksymalna ilość pamięci2 GB24 GB
Szerokość magistrali pamięci128 Bit384 Bit
Częstotliwość pamięci1150 MHz1219 MHz
Przepustowość pamięci72 GB/s936.2 GB/s
Pamięć współdzielona--
Resizable BAR-+

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideo1x DVI, 1x HDMI, 1x VGA1x HDMI, 3x DisplayPort
HDMI++

Obsługiwane technologie

Wymienione są tutaj obsługiwane Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090 rozwiązania technologiczne oraz interfejsy API. Takie informacje będą potrzebne, jeśli do karty graficznej wymaga się obsługi określonych technologii.

CrossFire+-
FreeSync+-
Audio DDMA +brak danych

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090, włączając ich poszczególne wersje.

DirectXDirectX® 1212 Ultimate (12_2)
Model cieniujący5.16.5
OpenGL4.64.6
OpenCL1.22.0
Vulkan-1.2
CUDA-8.5
DLSS-+

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

R7 240 2.14
RTX 3090 63.27
+2857%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

R7 240 897
Próbki: 3957
RTX 3090 26470
+2851%
Próbki: 17988

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

R7 240 1220
RTX 3090 47739
+3813%

Wydajność w grach

Wyniki Radeon R7 240 i GeForce RTX 3090 w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD6−7
−96.8%
187
1440p4−5
−96.7%
120
4K2−381
+3950%

Koszt jednej klatki, $

1080p11.508.02
+30.3%
1440p17.2512.49
+27.6%
4K34.5018.51
+46.4%
  • Koszt jednej klatki w RTX 3090 jest o 30% niższy w 1080p.
  • Koszt jednej klatki w RTX 3090 jest o 28% niższy w 1440p.
  • Koszt jednej klatki w RTX 3090 jest o 46% niższy w 4K.

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Atomic Heart 331 331
Counter-Strike 2 349 349
Cyberpunk 2077 209 209

Full HD
Medium

Atomic Heart 262 262
Battlefield 5 172 172
Counter-Strike 2 347 347
Cyberpunk 2077 178 178
Far Cry 5 208 208
Fortnite 300−350 300−350
Forza Horizon 4 254 254
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 350−400 350−400

Full HD
High

Atomic Heart 156 156
Battlefield 5 158 158
Counter-Strike 2 309 309
Counter-Strike: Global Offensive 270−280 270−280
Cyberpunk 2077 154 154
Dota 2 217 217
Far Cry 5 196 196
Far Cry 6 169 169
Fortnite 300−350 300−350
Forza Horizon 4 247 247
Grand Theft Auto V 171 171
Metro Exodus 176 176
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
The Witcher 3: Wild Hunt 369 369
Valorant 350−400 350−400

Full HD
Ultra

Battlefield 5 146 146
Cyberpunk 2077 136 136
Dota 2 213 213
Far Cry 5 183 183
Forza Horizon 4 217 217
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
The Witcher 3: Wild Hunt 182 182
Valorant 296 296

Full HD
Epic

Fortnite 300−350 300−350

1440p
High

Counter-Strike 2 231 231
Counter-Strike: Global Offensive 450−500 450−500
Far Cry 6 133 133
Grand Theft Auto V 150 150
Metro Exodus 115 115
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 400−450 400−450

1440p
Ultra

Battlefield 5 130 130
Cyberpunk 2077 93 93
Far Cry 5 171 171
Forza Horizon 4 197 197
The Witcher 3: Wild Hunt 153 153

1440p
Epic

Fortnite 150−160 150−160

4K
High

Atomic Heart 55−60 55−60
Counter-Strike 2 59 59
Far Cry 6 84 84
Grand Theft Auto V 182 182
Metro Exodus 76 76
The Witcher 3: Wild Hunt 154 154
Valorant 300−350 300−350

4K
Ultra

Battlefield 5 113 113
Counter-Strike 2 85−90 85−90
Cyberpunk 2077 46 46
Dota 2 202 202
Far Cry 5 108 108
Forza Horizon 4 153 153
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 95−100 95−100

4K
Epic

Fortnite 75−80 75−80

W ten sposób R7 240 i RTX 3090 konkurują w popularnych grach:

  • RTX 3090 jest 3017% szybszy w 1080p
  • RTX 3090 jest 2900% szybszy w 1440p
  • RTX 3090 jest 3950% szybszy w 4K

Podsumowując, w popularnych grach:

  • jest remis w 64 testach (100%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 2.14 63.27
Nowość 8 października 2013 1 września 2020
Maksymalna ilość pamięci 2 GB 24 GB
Proces technologiczny 28 nm 8 nm
Pobór mocy (TDP) 50 Wat 350 Wat

R7 240 ma 86% niższe zużycie energii.

Z drugiej strony, RTX 3090 ma 2857% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 6 lat, ma 1100% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM, i ma 71% bardziej zaawansowany proces litografii.

Model GeForce RTX 3090 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon R7 240.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


3.3 1404 głosy

Oceń Radeon R7 240 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1.2 80421 głosów

Oceń GeForce RTX 3090 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon R7 240 lub GeForce RTX 3090, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.