Radeon 610M vs RX 7900 XTX

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon 610M z Radeon RX 7900 XTX, w tym specyfikacje i dane dotyczące wydajności.

Radeon 610M
2023
15 Watt
3.01
RX 7900 XTX
2022, $999
24 GB GDDR6, 355 Watt
75.08
+2394%

7900 XTX przewyższa 610M o aż 2394% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności83114
Miejsce według popularności58nie w top-100
Ocena efektywności kosztowejbrak danych40.34
Wydajność energetyczna15.6616.49
ArchitekturaRDNA 2.0 (2020−2025)RDNA 3.0 (2022−2026)
KryptonimDragon RangeNavi 31
TypDo laptopówDo komputerów stacjonarnych
Data wydania3 stycznia 2023 (3 lata temu)3 listopada 2022 (4 lata temu)
Cena w momencie wydaniabrak danych$999

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

brak danych

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących1286144
Częstotliwość rdzenia400 MHz1929 MHz
Częstotliwość w trybie Boost2200 MHz2498 MHz
Ilość tranzystorówbrak danych57,700 million
Proces technologiczny5 nm5 nm
Pobór mocy (TDP)15 Watt355 Watt
Szybkość wypełniania teksturami17.60959.2
Wydajność zmiennoprzecinkowa0.5632 TFLOPS61.39 TFLOPS
ROPs4192
TMUs8384
Ray Tracing Cores296
L0 Cache32 KB3 MB
L1 Cache32 KB3 MB
L2 Cache2 MB6 MB
L3 Cachebrak danych96 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

InterfejsPCIe 4.0 x8PCIe 4.0 x16
Długośćbrak danych287 mm
Grubośćbrak danych2-slot
Dodatkowe złącza zasilaniabrak2x 8-pin

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciUżywana systemnaGDDR6
Maksymalna ilość pamięciUżywana systemna24 GB
Szerokość magistrali pamięciUżywana systemna384 Bit
Częstotliwość pamięciUżywana systemna2500 MHz
Przepustowość pamięcibrak danych960.0 GB/s
Pamięć współdzielona+-
Resizable BAR-+

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideoPortable Device Dependent1x HDMI 2.1a, 2x DisplayPort 2.1, 1x USB Type-C
HDMI-+

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący6.76.8
OpenGL4.64.6
OpenCL2.12.2
Vulkan1.31.3

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

Radeon 610M 3.01
RX 7900 XTX 75.08
+2394%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

Radeon 610M 1263
Próbki: 762
RX 7900 XTX 31474
+2392%
Próbki: 11912

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11 to przestarzały benchmark DirectX 11 stworzony przez firmę Futuremark. Wykorzystał on cztery testy bazujące na dwóch scenach, z których jedna to kilka łodzi podwodnych eksplorujących zatopiony wrak statku, a druga to opuszczona świątynia głęboko w dżungli. Wszystkie testy są obciążone wolumetrycznym oświetleniem i teselacją, i pomimo tego, że zostały wykonane w rozdzielczości 1280x720, są stosunkowo wymagające. Zaprzestany w styczniu 2020 roku, 3DMark 11 został zastąpiony przez Time Spy.

Radeon 610M 2570
RX 7900 XTX 84792
+3199%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage jest przestarzałym benchmarkiem DirectX 10. Poddaje on kartę graficzną działaniu dwóch scen, z których jedna przedstawia dziewczynę uciekającą z jakiejś zmilitaryzowanej bazy znajdującej się w morskiej jaskini, a druga flotę kosmiczną atakującą bezbronną planetę. Został on wycofany z użycia w kwietniu 2017 roku, a zamiast niego zaleca się obecnie stosowanie benchmarka Time Spy.

Radeon 610M 11776
RX 7900 XTX 150207
+1176%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

Radeon 610M 1757
RX 7900 XTX 66743
+3699%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate to przestarzały benchmark DirectX 11 na poziomie 10, który był używany na domowych komputerach PC i podstawowych notebookach. Wyświetlał on kilka scen jakiegoś dziwnego kosmicznego urządzenia teleportacyjnego, wystrzeliwującego statki kosmiczne w nieznane, w stałej rozdzielczości 1280x720. Podobnie jak Ice Storm, został on wycofany z użytku w styczniu 2020 roku i zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

Radeon 610M 13898
RX 7900 XTX 250728
+1704%

3DMark Ice Storm GPU

Ice Storm Graphics to przestarzały benchmark, będący częścią pakietu 3DMark. Ice Storm był używany do pomiaru wydajności laptopów klasy podstawowej i tabletów z systemem Windows. Wykorzystuje on DirectX 11 na poziomie funkcji 9 do wyświetlania bitwy między dwiema flotami kosmicznymi w pobliżu zamarzniętej planety w rozdzielczości 1280x720. Zaprzestano jego produkcji w styczniu 2020 roku, a obecnie został zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

Radeon 610M 159414
RX 7900 XTX 777464
+388%

Wydajność w grach

Wyniki Radeon 610M i Radeon RX 7900 XTX w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD11233
+2018%
1440p25153
+512%
4K3−496
+3100%

Koszt jednej klatki, $

1080pbrak danych4.29
1440pbrak danych6.53
4Kbrak danych10.41

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 52 355
+583%
Cyberpunk 2077 6−7 250
+4067%
Hogwarts Legacy 8−9 218
+2625%
Resident Evil 4 Remake 4−5 334
+8250%

Full HD
Medium

Battlefield 5 10−12 190−200
+1636%
Counter-Strike 2 38 348
+816%
Cyberpunk 2077 6−7 240
+3900%
Far Cry 5 14 212
+1414%
Fortnite 16−18 300−350
+1676%
Forza Horizon 4 14−16 338
+2153%
Hogwarts Legacy 8−9 186
+2225%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 14−16 170−180
+1136%
Valorant 45−50 450−500
+898%

Full HD
High

Battlefield 5 10−12 190−200
+1636%
Counter-Strike 2 16 339
+2019%
Counter-Strike: Global Offensive 55−60 270−280
+388%
Cyberpunk 2077 6−7 217
+3517%
Dota 2 27−30 197
+579%
Far Cry 5 13 205
+1477%
Fortnite 16−18 300−350
+1676%
Forza Horizon 4 14−16 330
+2100%
Grand Theft Auto V 12 175
+1358%
Hogwarts Legacy 8−9 163
+1938%
Metro Exodus 9 239
+2556%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 14−16 170−180
+1136%
The Witcher 3: Wild Hunt 13 545
+4092%
Valorant 45−50 450−500
+898%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 10−12 190−200
+1636%
Cyberpunk 2077 6−7 207
+3350%
Dota 2 27−30 178
+514%
Far Cry 5 12 189
+1475%
Forza Horizon 4 14−16 295
+1867%
Hogwarts Legacy 8−9 156
+1850%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 14−16 170−180
+1136%
The Witcher 3: Wild Hunt 8 298
+3625%
Valorant 45−50 450−500
+898%

Full HD
Epic

Fortnite 16−18 300−350
+1676%

1440p
High

Counter-Strike 2 6−7 267
+4350%
Counter-Strike: Global Offensive 21−24 500−550
+2143%
Grand Theft Auto V 1−2 165
+16400%
Metro Exodus 1−2 161
+16000%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 27−30 170−180
+548%
Valorant 61 450−500
+695%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 2−3 146
+7200%
Far Cry 5 5−6 187
+3640%
Forza Horizon 4 7−8 290
+4043%
Hogwarts Legacy 3−4 128
+4167%
The Witcher 3: Wild Hunt 4−5 238
+5850%

1440p
Epic

Fortnite 5−6 150−160
+2920%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16 186
+1140%
Valorant 14−16 300−350
+2171%

4K
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 73
Dota 2 9−10 159
+1667%
Far Cry 5 2−3 159
+7850%
Forza Horizon 4 3−4 227
+7467%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 3−4 95−100
+3100%

4K
Epic

Fortnite 3−4 75−80
+2533%

1440p
Ultra

Battlefield 5 190−200 190−200

4K
High

Counter-Strike 2 67 67
Hogwarts Legacy 65−70 65−70
Metro Exodus 108 108
The Witcher 3: Wild Hunt 197 197

4K
Ultra

Battlefield 5 130−140 130−140
Counter-Strike 2 43 43
Hogwarts Legacy 69 69

W ten sposób Radeon 610M i RX 7900 XTX konkurują w popularnych grach:

  • RX 7900 XTX jest 2018% szybszy w 1080p
  • RX 7900 XTX jest 512% szybszy w 1440p
  • RX 7900 XTX jest 3100% szybszy w 4K

Oto zakres różnic w wydajności zaobserwowanych w popularnych grach:

  • w Grand Theft Auto V, z rozdzielczością 1440p i High Preset, RX 7900 XTX jest 16400% szybszy.

Podsumowując, w popularnych grach:

  • RX 7900 XTX wyprzedza 56 testach (88%)
  • jest remis w 8 testach (13%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 3.01 75.08
Nowość 3 stycznia 2023 3 listopada 2022
Pobór mocy (TDP) 15 Wat 355 Wat

Radeon 610M ma przewagę wiekową wynoszącą 2 miesiące, i ma 96% niższe zużycie energii.

Z drugiej strony, RX 7900 XTX ma 2394% wyższy zagregowany wynik wydajności.

Model Radeon RX 7900 XTX to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon 610M.

Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że Radeon 610M jest przeznaczona dla laptopów, a Radeon RX 7900 XTX - dla komputerów stacjonarnych.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


3.1 1247 głosów

Oceń Radeon 610M w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.1 5296 głosów

Oceń Radeon RX 7900 XTX w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon 610M lub Radeon RX 7900 XTX, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.