Quadro M5000 vs GeForce RTX 3060
Łączna ocena wydajności
Porównaliśmy Quadro M5000 z GeForce RTX 3060, w tym specyfikacje i dane dotyczące wydajności.
RTX 3060 przewyższa M5000 o imponujący 80% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.
Główne szczegóły
Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Quadro M5000 i GeForce RTX 3060, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.
| Miejsce w rankingu wydajności | 292 | 120 |
| Miejsce według popularności | nie w top-100 | 4 |
| Ocena efektywności kosztowej | 1.31 | 52.47 |
| Wydajność energetyczna | 11.63 | 18.48 |
| Architektura | Maxwell 2.0 (2014−2019) | Ampere (2020−2025) |
| Kryptonim | GM204 | GA106 |
| Typ | Do stacji roboczych | Do komputerów stacjonarnych |
| Data wydania | 29 czerwca 2015 (11 lat temu) | 12 stycznia 2021 (5 lat temu) |
| Cena w momencie wydania | $2,856.99 | $329 |
Ocena efektywności kosztowej
Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.
RTX 3060 ma 3905% lepszy stosunek ceny do jakości niż Quadro M5000.
Wykres rozrzutu wydajności do ceny
Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.
Szczegółowe specyfikacje
Parametry ogólne Quadro M5000 i GeForce RTX 3060: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Quadro M5000 i GeForce RTX 3060, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.
| Ilość jednostek cieniujących | 2048 | 3584 |
| Częstotliwość rdzenia | 861 MHz | 1320 MHz |
| Częstotliwość w trybie Boost | 1038 MHz | 1777 MHz |
| Ilość tranzystorów | 5,200 million | 12,000 million |
| Proces technologiczny | 28 nm | 8 nm |
| Pobór mocy (TDP) | 150 Watt | 170 Watt |
| Szybkość wypełniania teksturami | 132.9 | 199.0 |
| Wydajność zmiennoprzecinkowa | 4.252 TFLOPS | 12.74 TFLOPS |
| ROPs | 64 | 48 |
| TMUs | 128 | 112 |
| Tensor Cores | brak danych | 112 |
| Ray Tracing Cores | brak danych | 28 |
| L1 Cache | 768 KB | 3.5 MB |
| L2 Cache | 2 MB | 3 MB |
Współczynnik kształtu i kompatybilność
Informacje na temat zgodności Quadro M5000 i GeForce RTX 3060 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).
| Interfejs | PCIe 3.0 x16 | PCIe 4.0 x16 |
| Długość | 267 mm | 242 mm |
| Grubość | 5.1 cm | 2-slot |
| Dodatkowe złącza zasilania | 1 x 6-pin | 1x 12-pin |
| Obsługa SLI | + | - |
Pojemność i typ pamięci VRAM
Parametry pamięci zainstalowanej na Quadro M5000 i GeForce RTX 3060: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.
| Typ pamięci | 256 Bit | GDDR6 |
| Maksymalna ilość pamięci | 8 GB | 12 GB |
| Szerokość magistrali pamięci | 256 Bit | 192 Bit |
| Częstotliwość pamięci | 1653 MHz | 1875 MHz |
| Przepustowość pamięci | Up to 211 GB/s | 360.0 GB/s |
| Pamięć współdzielona | brak danych | - |
| Resizable BAR | - | + |
Łączność i wyjścia
Lista złącz wideo dostępnych na Quadro M5000 i GeForce RTX 3060. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.
| Złącza wideo | 1x DVI, 4x DisplayPort | 1x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a |
| Maksymalna liczba monitorów na raz | 4 | brak danych |
| Synchronizacja wielu monitorów | Quadro Sync | brak danych |
| HDMI | - | + |
Obsługiwane technologie
Wymienione są tutaj obsługiwane Quadro M5000 i GeForce RTX 3060 rozwiązania technologiczne oraz interfejsy API. Takie informacje będą potrzebne, jeśli do karty graficznej wymaga się obsługi określonych technologii.
| ECC (Error Correcting Code) | + | brak danych |
| 3D Vision Pro | + | brak danych |
| Mosaic | + | brak danych |
| High-Performance Video I/O6 | + | brak danych |
| nView Desktop Management | + | brak danych |
Zgodność z API i SDK
Interfejsy API obsługiwane przez Quadro M5000 i GeForce RTX 3060, włączając ich poszczególne wersje.
| DirectX | 12 | 12 Ultimate (12_2) |
| Model cieniujący | 6.4 | 6.7 |
| OpenGL | 4.5 | 4.6 |
| OpenCL | 1.2 | 3.0 |
| Vulkan | 1.1.126 | 1.3 |
| CUDA | 5.2 | 8.6 |
| DLSS | - | + |
Wydajność syntetycznego benchmarku
Oto wyniki testu Quadro M5000 i GeForce RTX 3060 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.
Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego
To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.
Passmark
Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.
GeekBench 5 OpenCL
Geekbench 5 to szeroko rozpowszechniony test porównawczy kart graficznych połączony z 11 różnymi scenariuszami testowymi. Wszystkie te scenariusze opierają się na bezpośrednim wykorzystaniu mocy obliczeniowej GPU, bez renderowania 3D. Ta odmiana wykorzystuje OpenCL API firmy Khronos Group.
GeekBench 5 Vulkan
Geekbench 5 to szeroko rozpowszechniony test porównawczy kart graficznych połączony z 11 różnymi scenariuszami testowymi. Wszystkie te scenariusze opierają się na bezpośrednim wykorzystaniu mocy obliczeniowej GPU, bez renderowania 3D. Ta odmiana wykorzystuje Vulkan API firmy AMD & Khronos Group.
GeekBench 5 CUDA
Geekbench 5 to szeroko rozpowszechniony test porównawczy kart graficznych połączony z 11 różnymi scenariuszami testowymi. Wszystkie te scenariusze opierają się na bezpośrednim wykorzystaniu mocy obliczeniowej GPU, bez renderowania 3D. Ta odmiana wykorzystuje CUDA API firmy NVIDIA.
Wydajność w grach
Wyniki Quadro M5000 i GeForce RTX 3060 w grach, wartości są mierzone w FPS.
Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC
Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:
| Full HD | 55−60
−48.6%
| 107 |
| 1440p | 30−35 | 60
+100%
|
| 4K | 21−24 | 40
+90.5%
|
Koszt jednej klatki, $
| 1080p | 51.95 | 3.07
+94.1%
|
| 1440p | 95.23 | 5.48
+94.2%
|
| 4K | 136.05 | 8.23
+94%
|
- Koszt jednej klatki w RTX 3060 jest o 94% niższy w 1080p.
- Koszt jednej klatki w RTX 3060 jest o 94% niższy w 1440p.
- Koszt jednej klatki w RTX 3060 jest o 94% niższy w 4K.
Wydajność FPS w popularnych grach
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 220−230 | 220−230 |
| Cyberpunk 2077 | 79 | 79 |
| Hogwarts Legacy | 95−100 | 95−100 |
| Resident Evil 4 Remake | 110−120 | 110−120 |
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 130−140 | 130−140 |
| Counter-Strike 2 | 220−230 | 220−230 |
| Cyberpunk 2077 | 78 | 78 |
| Far Cry 5 | 146 | 146 |
| Fortnite | 170−180 | 170−180 |
| Forza Horizon 4 | 150−160 | 150−160 |
| Hogwarts Legacy | 95−100 | 95−100 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 150−160 | 150−160 |
| Valorant | 240−250 | 240−250 |
Full HD
High
| Battlefield 5 | 130−140 | 130−140 |
| Counter-Strike 2 | 220−230 | 220−230 |
| Counter-Strike: Global Offensive | 270−280 | 270−280 |
| Cyberpunk 2077 | 75 | 75 |
| Dota 2 | 156 | 156 |
| Far Cry 5 | 135 | 135 |
| Fortnite | 170−180 | 170−180 |
| Forza Horizon 4 | 150−160 | 150−160 |
| Grand Theft Auto V | 141 | 141 |
| Hogwarts Legacy | 95−100 | 95−100 |
| Metro Exodus | 81 | 81 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 150−160 | 150−160 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 179 | 179 |
| Valorant | 240−250 | 240−250 |
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 130−140 | 130−140 |
| Cyberpunk 2077 | 64 | 64 |
| Dota 2 | 147 | 147 |
| Far Cry 5 | 127 | 127 |
| Forza Horizon 4 | 150−160 | 150−160 |
| Hogwarts Legacy | 56 | 56 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 150−160 | 150−160 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 87 | 87 |
| Valorant | 240−250 | 240−250 |
Full HD
Epic
| Fortnite | 170−180 | 170−180 |
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 100−110 | 100−110 |
| Counter-Strike: Global Offensive | 280−290 | 280−290 |
| Grand Theft Auto V | 81 | 81 |
| Metro Exodus | 50 | 50 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 170−180 | 170−180 |
| Valorant | 270−280 | 270−280 |
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 100−110 | 100−110 |
| Cyberpunk 2077 | 39 | 39 |
| Far Cry 5 | 94 | 94 |
| Forza Horizon 4 | 110−120 | 110−120 |
| Hogwarts Legacy | 40 | 40 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 72 | 72 |
1440p
Epic
| Fortnite | 110−120 | 110−120 |
4K
High
| Counter-Strike 2 | 45−50 | 45−50 |
| Grand Theft Auto V | 82 | 82 |
| Hogwarts Legacy | 24−27 | 24−27 |
| Metro Exodus | 32 | 32 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 65 | 65 |
| Valorant | 250−260 | 250−260 |
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 65−70 | 65−70 |
| Counter-Strike 2 | 45−50 | 45−50 |
| Cyberpunk 2077 | 18 | 18 |
| Dota 2 | 115 | 115 |
| Far Cry 5 | 48 | 48 |
| Forza Horizon 4 | 75−80 | 75−80 |
| Hogwarts Legacy | 22 | 22 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 55−60 | 55−60 |
4K
Epic
| Fortnite | 50−55 | 50−55 |
W ten sposób Quadro M5000 i RTX 3060 konkurują w popularnych grach:
- RTX 3060 jest 95% szybszy w 1080p
- RTX 3060 jest 100% szybszy w 1440p
- RTX 3060 jest 90% szybszy w 4K
Podsumowując, w popularnych grach:
- jest remis w 65 testach (100%)
Podsumowanie zalet i wad
| Ocena skuteczności działania | 22.36 | 40.27 |
| Nowość | 29 czerwca 2015 | 12 stycznia 2021 |
| Maksymalna ilość pamięci | 8 GB | 12 GB |
| Proces technologiczny | 28 nm | 8 nm |
| Pobór mocy (TDP) | 150 Wat | 170 Wat |
Quadro M5000 ma 12% niższe zużycie energii.
Z drugiej strony, RTX 3060 ma 80% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 5 lat, ma 50% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM, i ma 71% bardziej zaawansowany proces litografii.
Model GeForce RTX 3060 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Quadro M5000.
Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że Quadro M5000 jest przeznaczona dla stacji roboczych, a GeForce RTX 3060 - dla komputerów stacjonarnych.
Inne porównania
Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.
