Radeon Pro V620 vs STG-2000X
Primary details
GPU architecture, market segment, value for money and other general parameters compared.
| Place in the ranking | not rated | 138 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Power efficiency | no data | 9.59 |
| Architecture | no data | RDNA 2.0 (2020−2025) |
| GPU code name | NV1 | Navi 21 |
| Market segment | Desktop | Workstation |
| Release date | 30 September 1995 (30 years ago) | 4 November 2021 (4 years ago) |
Detailed specifications
| Pipelines / CUDA cores | no data | 4608 |
| Core clock speed | 12 MHz | 1825 MHz |
| Boost clock speed | no data | 2200 MHz |
| Number of transistors | 1 million | 26,800 million |
| Manufacturing process technology | 500 nm | 7 nm |
| Power consumption (TDP) | no data | 300 Watt |
| Texture fill rate | 0.01 | 633.6 |
| Floating-point processing power | no data | 20.28 TFLOPS |
| ROPs | 1 | 128 |
| TMUs | 1 | 288 |
| Ray Tracing Cores | no data | 72 |
| L0 Cache | no data | 1.1 MB |
| L1 Cache | no data | 1 MB |
| L2 Cache | no data | 4 MB |
| L3 Cache | no data | 128 MB |
Form factor & compatibility
| Interface | PCI | PCIe 4.0 x16 |
| Length | 168 mm | 267 mm |
| Width | 1-slot | 2-slot |
| Supplementary power connectors | None | 2x 8-pin |
VRAM capacity and type
| Memory type | EDO | GDDR6 |
| Maximum RAM amount | 1 MB | 32 GB |
| Memory bus width | 32 Bit | 256 Bit |
| Memory clock speed | 75 MHz | 2000 MHz |