RTX A5000-12Q vs Radeon R9 Fury
Primary details
GPU architecture, market segment, value for money and other general parameters compared.
| Place in the ranking | 275 | not rated |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 7.07 | no data |
| Power efficiency | 6.37 | no data |
| Architecture | GCN 3.0 (2014−2019) | Ampere (2020−2025) |
| GPU code name | Fiji | GA102 |
| Market segment | Desktop | Workstation |
| Release date | 10 July 2015 (10 years ago) | 12 April 2021 (5 years ago) |
Cost-effectiveness evaluation
The higher the ratio, the better. We use the manufacturer's recommended prices.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
| Pipelines / CUDA cores | 3584 | 8192 |
| Compute units | 56 | no data |
| Core clock speed | no data | 1170 MHz |
| Boost clock speed | 1000 MHz | 1695 MHz |
| Number of transistors | 8,900 million | 28,300 million |
| Manufacturing process technology | 28 nm | 8 nm |
| Power consumption (TDP) | 275 Watt | 230 Watt |
| Texture fill rate | 224.0 | 433.9 |
| Floating-point processing power | 7.168 TFLOPS | 27.77 TFLOPS |
| ROPs | 64 | 96 |
| TMUs | 224 | 256 |
| Tensor Cores | no data | 256 |
| Ray Tracing Cores | no data | 64 |
| L1 Cache | 896 KB | 8 MB |
| L2 Cache | 2 MB | 6 MB |
Form factor & compatibility
| Bus support | PCIe 3.0 | no data |
| Interface | PCIe 3.0 x16 | PCIe 4.0 x16 |
| Length | no data | 267 mm |
| Width | 2-slot | 2-slot |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin | 1x 8-pin |
| Bridgeless CrossFire | + | - |
VRAM capacity and type
| Memory type | High Bandwidth Memory (HBM) | GDDR6 |
| High bandwidth memory (HBM) | + | no data |
| Maximum RAM amount | 4 GB | 12 GB |
| Memory bus width | 4096 Bit | 384 Bit |
| Memory clock speed | 500 MHz | 2000 MHz |