AMD-K5-PR120ABR vs i5-1230U
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 1274 | not rated |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Market segment | Laptop | Desktop processor |
| Series | Intel Alder Lake-M | AMD K5 |
| Power efficiency | 29.77 | no data |
| Designer | Intel | AMD |
| Manufacturer | Intel | no data |
| Architecture codename | Alder Lake-U (2022) | K5 (1996−1997) |
| Release date | 23 February 2022 (4 years ago) | 7 October 1996 (29 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 10 (Deca-Core) | 1 (Single-Core) |
| Performance-cores | 2 | no data |
| Efficient-cores | 8 | no data |
| Threads | 12 | 1 |
| Base clock speed | 1 GHz | no data |
| Boost clock speed | 4.4 GHz | 0.09 GHz |
| Bus type | no data | FSB |
| Bus rate | no data | 60 MT/s |
| Multiplier | no data | 1.5 |
| L1 cache | 80K (per core) | no data |
| L2 cache | 1.25 MB (per core) | no data |
| L3 cache | 12 MB (shared) | no data |
| Chip lithography | Intel 7 nm | 350 nm |
| Die size | no data | 181 mm2 |
| Maximum core temperature | 100 °C | no data |
| Number of transistors | no data | 4 Million |
| 64 bit support | + | - |
| Windows 11 compatibility | + | no data |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | no data |
| Socket | FCBGA1781 | no data |
| Power consumption (TDP) | 9 Watt | no data |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 | no data |
| AES-NI | + | - |
| AVX | + | - |
| Enhanced SpeedStep (EIST) | + | no data |
| Speed Shift | + | no data |
| Hyper-Threading Technology | + | no data |
| TSX | + | - |
| Thermal Monitoring | + | - |
| Flex Memory Access | - | no data |
| Deep Learning Boost | + | - |
Security technologies
| TXT | + | no data |
| EDB | + | no data |
| OS Guard | + | no data |
Virtualization technologies
| VT-d | + | no data |
| VT-x | + | no data |
| EPT | + | no data |
Memory specs
| Supported memory types | DDR4, DDR5 | no data |
| Maximum memory size | 64 GB | 4 GB |
| Max memory channels | 2 | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | Intel® Iris® Xe Graphics eligible | no data |
| Quick Sync Video | + | - |
| Graphics max frequency | 850 MHz | no data |
| Execution Units | 80 | no data |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of Core i5-1230U and AMD-K5-PR120ABR integrated GPUs.
| Number of displays supported | 4 | no data |
Graphics image quality
| Max resolution over HDMI 1.4 | 4096 x 2304 @ 60Hz | no data |
| Max resolution over eDP | 4096 x 2304 @ 120Hz | no data |
| Max resolution over DisplayPort | 7680 x 4320 @ 60Hz | no data |
Graphics API support
| DirectX | 12.1 | no data |
| OpenGL | 4.6 | no data |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by Core i5-1230U and AMD-K5-PR120ABR.
| PCIe version | 4.0 | no data |
| PCI Express lanes | 14 | no data |
Pros & cons summary
| Recency | 23 February 2022 | 7 October 1996 |
| Physical cores | 10 | 1 |
| Threads | 12 | 1 |
i5-1230U has an age advantage of 25 years, and 900% more physical cores and 1100% more threads.