A10-5800K vs Ultra 9 285H
Aggregate performance score
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 364 | 2306 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 27.71 | 0.35 |
| Market segment | Laptop | Desktop processor |
| Series | no data | AMD A-Series (Desktop) |
| Power efficiency | 18.46 | 0.72 |
| Designer | Intel | AMD |
| Manufacturer | TSMC | no data |
| Architecture codename | Arrow Lake-H (2025) | Trinity (2012−2013) |
| Release date | 13 January 2025 (1 year ago) | 2 October 2012 (13 years ago) |
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
Ultra 9 285H has 7817% better value for money than A10-5800K.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
| Physical cores | 16 (Hexadeca-Core) | 4 (Quad-Core) |
| Performance-cores | 6 | no data |
| Efficient-cores | 8 | no data |
| Low Power Efficient-cores | 2 | no data |
| Threads | 16 | 4 |
| Base clock speed | 2.9 GHz | 3.8 GHz |
| Boost clock speed | 5.4 GHz | 4.2 GHz |
| L1 cache | 192 KB (per core) | 128 KB (per core) |
| L2 cache | 3 MB (per core) | 1 MB (per core) |
| L3 cache | 24 MB (shared) | 0 KB |
| Chip lithography | 3 nm | 32 nm |
| Die size | no data | 246 mm2 |
| Maximum core temperature | 110 °C | no data |
| Maximum case temperature (TCase) | no data | 74 °C |
| Number of transistors | no data | 1,178 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | no data | - |
| Unlocked multiplier | - | + |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 1 |
| Socket | FCBGA2049 | FM2 |
| Power consumption (TDP) | 45 Watt | 100 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 | no data |
| AES-NI | + | - |
| AVX | + | - |
| vPro | + | no data |
| Enhanced SpeedStep (EIST) | + | no data |
| Speed Shift | + | no data |
| Turbo Boost Technology | 2.0 | no data |
| Hyper-Threading Technology | - | no data |
| Thermal Monitoring | + | - |
| SIPP | + | - |
| Turbo Boost Max 3.0 | + | no data |
| Deep Learning Boost | + | - |
| Supported AI Software Frameworks | OpenVINO™, WindowsML, ONNX RT, DirectML, WebNN | - |
Security technologies
| TXT | + | no data |
| EDB | + | no data |
| OS Guard | + | no data |
Virtualization technologies
| AMD-V | - | + |
| VT-d | + | no data |
| VT-x | + | no data |
| EPT | + | no data |
Memory specs
| Supported memory types | DDR5-6400 | DDR3 |
| Maximum memory size | 128 GB | no data |
| Max memory channels | 2 | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | Intel® Arc™ 140T GPU | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) |
| Quick Sync Video | + | - |
| Graphics max frequency | 2.35 GHz | no data |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of Core Ultra 9 285H and A10-5800K integrated GPUs.
| Number of displays supported | 4 | no data |
Graphics image quality
| Max resolution over HDMI 1.4 | 4096 x 2304 @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS)7680 x 4320 @ 60Hz (HDMI 2.1 FRL) | no data |
| Max resolution over eDP | 3840 x 2400 @ 120Hz | no data |
| Max resolution over DisplayPort | 7680 x 4320 @ 60Hz | no data |
Graphics API support
| DirectX | 12.2 | no data |
| OpenGL | 4.6 | no data |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by Core Ultra 9 285H and A10-5800K.
| PCIe version | 5.0 and 4.0 | no data |
| PCI Express lanes | 24 | no data |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
GeekBench 5 Single-Core
GeekBench 5 Multi-Core
Cinebench 10 32-bit single-core
Cinebench 10 32-bit multi-core
Cinebench Release 10 Multi Core is a variant of Cinebench R10 using all the processor threads. Possible number of threads is limited by 16 in this version.