AMD-K5-PR120ABR vs Ultra 5 125H
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 781 | not rated |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 24.93 | no data |
| Market segment | Laptop | Desktop processor |
| Series | Intel Meteor Lake-H | AMD K5 |
| Power efficiency | 17.74 | no data |
| Designer | Intel | AMD |
| Manufacturer | Intel | no data |
| Architecture codename | Meteor Lake-H (2023) | K5 (1996−1997) |
| Release date | 14 December 2023 (2 years ago) | 7 October 1996 (29 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 14 (Tetradeca-Core) | 1 (Single-Core) |
| Performance-cores | 4 | no data |
| Efficient-cores | 8 | no data |
| Low Power Efficient-cores | 2 | no data |
| Threads | 18 | 1 |
| Base clock speed | 3.6 GHz | no data |
| Boost clock speed | 4.5 GHz | 0.09 GHz |
| Bus type | no data | FSB |
| Bus rate | no data | 60 MT/s |
| Multiplier | no data | 1.5 |
| L1 cache | 112 KB (per core) | no data |
| L2 cache | 2 MB (per core) | no data |
| L3 cache | 18 MB (shared) | no data |
| Chip lithography | 7 nm | 350 nm |
| Die size | no data | 181 mm2 |
| Maximum core temperature | 110 °C | no data |
| Number of transistors | no data | 4 Million |
| 64 bit support | + | - |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | no data |
| Socket | FCBGA2049 | no data |
| Power consumption (TDP) | 28 Watt | no data |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 | no data |
| AES-NI | + | - |
| AVX | + | - |
| vPro | + | no data |
| Enhanced SpeedStep (EIST) | + | no data |
| Speed Shift | + | no data |
| Turbo Boost Technology | 2.0 | no data |
| Hyper-Threading Technology | + | no data |
| TSX | + | - |
| Thermal Monitoring | + | - |
| Turbo Boost Max 3.0 | + | no data |
| Deep Learning Boost | + | - |
| Supported AI Software Frameworks | OpenVINO™, WindowsML, ONNX RT | - |
Security technologies
| TXT | + | no data |
| EDB | + | no data |
| OS Guard | + | no data |
Virtualization technologies
| VT-d | + | no data |
| VT-x | + | no data |
| EPT | + | no data |
Memory specs
| Supported memory types | DDR5 | no data |
| Maximum memory size | 96 GB | 4 GB |
| Max memory channels | 2 | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | Intel® Arc™ graphics | no data |
| Quick Sync Video | + | - |
| Graphics max frequency | 2.2 GHz | no data |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of Core Ultra 5 125H and AMD-K5-PR120ABR integrated GPUs.
| Number of displays supported | 4 | no data |
Graphics image quality
| Max resolution over HDMI 1.4 | 4096 x 2304 @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS)7680 x 4320 @ 60Hz (HDMI 2.1 FRL) | no data |
| Max resolution over eDP | 3840 x 2400 @ 120Hz | no data |
| Max resolution over DisplayPort | 7680 x 4320 @ 60Hz | no data |