Ultra 5 245K vs AMD-K5-PR120ABQ
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | not rated | 270 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | no data | 77.02 |
| Market segment | Desktop processor | Desktop processor |
| Series | AMD K5 | no data |
| Power efficiency | no data | 8.35 |
| Designer | AMD | Intel |
| Manufacturer | no data | TSMC |
| Architecture codename | K5 (1996−1997) | Arrow Lake-S (2024−2025) |
| Release date | 7 October 1996 (29 years ago) | 24 October 2024 (1 year ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 1 (Single-Core) | 14 (Tetradeca-Core) |
| Performance-cores | no data | 6 |
| Efficient-cores | no data | 8 |
| Threads | 1 | 14 |
| Base clock speed | no data | 4.2 GHz |
| Boost clock speed | 0.09 GHz | 5.2 GHz |
| Bus type | FSB | no data |
| Bus rate | 60 MT/s | 159 MHz |
| Multiplier | 1.5 | no data |
| L1 cache | no data | 112 KB (per core) |
| L2 cache | no data | 3 MB (per core) |
| L3 cache | no data | 24 MB (shared) |
| Chip lithography | 350 nm | 3 nm |
| Die size | 181 mm2 | 243 mm2 |
| Number of transistors | 4 Million | 17,800 million |
| 64 bit support | - | + |
| Unlocked multiplier | - | + |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | no data | 1 |
| Socket | no data | FCLGA1851 |
| Power consumption (TDP) | no data | 125 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | no data | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 |
| AES-NI | - | + |
| AVX | - | + |
| vPro | no data | + |
| Enhanced SpeedStep (EIST) | no data | + |
| Speed Shift | no data | + |
| Turbo Boost Technology | no data | 2.0 |
| Hyper-Threading Technology | no data | - |
| Idle States | no data | + |
| Thermal Monitoring | - | + |
| SIPP | - | + |
| Deep Learning Boost | - | + |
| Supported AI Software Frameworks | - | OpenVINO™, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
Security technologies
| TXT | no data | + |
| EDB | no data | + |
| OS Guard | no data | + |
Virtualization technologies
| VT-d | no data | + |
| VT-x | no data | + |
| EPT | no data | + |
Memory specs
| Supported memory types | no data | DDR5-6400 |
| Maximum memory size | 4 GB | 256 GB |
| Max memory channels | no data | 2 |
| ECC memory support | - | + |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | no data | Intel® Graphics |
| Quick Sync Video | - | + |
| Graphics max frequency | no data | 1.9 GHz |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 245K integrated GPUs.
| Number of displays supported | no data | 4 |
Graphics image quality
| Max resolution over HDMI 1.4 | no data | 4096 x 2304 @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS)7680 x 4320 @ 60Hz (HDMI 2.1 FRL) |
| Max resolution over eDP | no data | 3840 x 2400 @ 120Hz |
| Max resolution over DisplayPort | no data | 7680 x 4320 @ 60Hz |