Ultra 5 228V vs AMD-K5-PR120ABQ
#ad
Buy on Amazon
VS
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
Place in the rankingnot rated947
Place by popularitynot in top-100not in top-100
Market segmentDesktop processorLaptop
SeriesAMD K5no data
Power efficiencyno data24.62
DesignerAMDIntel
Manufacturerno dataTSMC
Architecture codenameK5 (1996−1997)Lunar Lake (2024)
Release date7 October 1996 (29 years ago)24 September 2024 (1 year ago)
Detailed specifications
Basic parameters of AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V: number of cores, number of threads, base frequency and turbo boost clock, lithography, cache size and multiplier lock state. These parameters indirectly say of CPU speed, though for more precise assessment you have to consider their test results.
Physical cores1 (Single-Core)8 (Octa-Core)
Performance-coresno data4
Low Power Efficient-coresno data4
Threads18
Base clock speedno data2.1 GHz
Boost clock speed0.09 GHz4.5 GHz
Bus typeFSBno data
Bus rate60 MT/s37 MHz
Multiplier1.5no data
L1 cacheno data192 KB (per core)
L2 cacheno data2.5 MB (per core)
L3 cacheno data8 MB (shared)
Chip lithography350 nm3 nm
Die size181 mm2no data
Maximum core temperatureno data100 °C
Number of transistors4 Millionno data
64 bit support-+
Compatibility
Information on AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V compatibility with other computer components: motherboard (look for socket type), power supply unit (look for power consumption) etc. Useful when planning a future computer configuration or upgrading an existing one. Note that power consumption of some processors can well exceed their nominal TDP, even without overclocking. Some can even double their declared thermals given that the motherboard allows to tune the CPU power parameters.
Number of CPUs in a configurationno data1
Socketno dataFCBGA2833
Power consumption (TDP)no data17 Watt
Technologies and extensions
Technological solutions and additional instructions supported by AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V. You'll probably need this information if you require some particular technology.
Instruction set extensionsno dataIntel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
AES-NI-+
AVX-+
Enhanced SpeedStep (EIST)no data+
Speed Shiftno data+
Turbo Boost Technologyno data2.0
Hyper-Threading Technologyno data-
TSX-+
Thermal Monitoring-+
Turbo Boost Max 3.0no data-
Deep Learning Boost-+
Supported AI Software Frameworks-OpenVINO™, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN
Security technologies
AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V technologies aimed at improving security, for example, by protecting against hacks.
TXTno data+
EDBno data+
OS Guardno data+
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V are enumerated here.
VT-dno data+
VT-xno data+
EPTno data+
Memory specs
Types, maximum amount and channel quantity of RAM supported by AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V. Depending on the motherboard, higher memory frequencies may be supported.
Supported memory typesno dataDDR5
Maximum memory size4 GB32 GB
Max memory channelsno data2
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
Integrated graphics cardno dataIntel® Arc™ 130V GPU
Quick Sync Video-+
Graphics max frequencyno data1.85 GHz
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V integrated GPUs.
Number of displays supportedno data3
Graphics image quality
Maximum display resolutions supported by AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V integrated GPUs, including resolutions over different interfaces.
Max resolution over HDMI 1.4no data4096 x 2304 @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS)7680 x 4320 @ 60Hz (HDMI 2.1 FRL)
Max resolution over eDPno data3840 x 2400 @ 120Hz
Max resolution over DisplayPortno data7680 x 4320 @ 60Hz
Graphics API support
APIs supported by AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V integrated GPUs, sometimes API versions are included.
DirectXno data12.2
OpenGLno data4.6
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V.
PCIe versionno data5.0 and 4.0
PCI Express lanesno data8
Pros & cons summary
Recency 7 October 1996 24 September 2024
Physical cores 1 8
Threads 1 8
Chip lithography 350 nm 3 nm
Ultra 5 228V has an age advantage of 27 years, 700% more physical cores and 700% more threads, and a 11567% more advanced lithography process.
We couldn't decide between AMD AMD-K5-PR120ABQ and Intel Core Ultra 5 228V. We've got no test results to judge.
Note that AMD-K5-PR120ABQ is a desktop processor while Core Ultra 5 228V is a notebook one.
Other comparisons
Community ratings
Here you can see how users rate the processors, as well as rate them yourself.
No user ratings yet.
Rate AMD-K5-PR120ABQ on a scale of 1 to 5:
3.8 13 votes
Rate Core Ultra 5 228V on a scale of 1 to 5:
Comments
Here you can give us your opinion about processors AMD-K5-PR120ABQ and Core Ultra 5 228V, agree or disagree with our ratings, or report bugs or inaccuracies on the site.