Pentium M 710 vs A10-7400P
Aggregate performance score
A10-7400P outperforms Pentium M 710 by a whopping 1009% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2571 | 3683 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Market segment | Laptop | Laptop |
| Series | AMD Kaveri | Pentium M |
| Power efficiency | 1.47 | 0.22 |
| Designer | AMD | Intel |
| Architecture codename | Kaveri (2014−2015) | Dothan (2004−2005) |
| Release date | 4 June 2014 (11 years ago) | no data |
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 1 (Single-Core) |
| Threads | 4 | 1 |
| Base clock speed | 2.5 GHz | no data |
| Boost clock speed | 3.4 GHz | 1.4 GHz |
| Bus rate | no data | 400 MHz |
| L2 cache | 4096 KB | no data |
| Chip lithography | 28 nm | 90 nm |
| Die size | 245 mm2 | no data |
| Maximum core temperature | 102 °C | no data |
| Number of transistors | 2410 Million | no data |
| 64 bit support | + | - |
| Windows 11 compatibility | - | - |
Compatibility
| Socket | FP3 | no data |
| Power consumption (TDP) | 35 Watt | 21 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | 86x SSE (1, 2, 3, 3S, 4.1, 4.2, 4A),-64, AES, AVX, FMA | no data |
| AES-NI | + | - |
| FMA | + | - |
| AVX | + | - |
| FRTC | + | - |
| TrueAudio | + | - |
| PowerNow | + | - |
| PowerGating | + | - |
| Out-of-band client management | + | - |
| VirusProtect | + | - |
| HSA | + | - |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-7400P and Pentium M 710 are enumerated here.
| AMD-V | + | - |
| IOMMU 2.0 | + | - |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3-1866 | no data |
| Max memory channels | 2 | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon R6 Graphics | no data |
| iGPU core count | 6 | no data |
| จำนวนพาธไลน์ | 384 | no data |
| Enduro | + | - |
| Switchable graphics | + | - |
| UVD | + | - |
| VCE | + | - |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of A10-7400P and Pentium M 710 integrated GPUs.
| DisplayPort | + | - |
| HDMI | + | - |
Graphics API support
APIs supported by A10-7400P and Pentium M 710 integrated GPUs, sometimes API versions are included.
| DirectX | DirectX® 12 | no data |
| Vulkan | + | - |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-7400P and Pentium M 710.
| PCIe version | 3.0 | no data |
Pros & cons summary
| Performance score | 1.22 | 0.11 |
| Physical cores | 4 | 1 |
| Threads | 4 | 1 |
Pentium M 710, on the other hand, has 67% lower power consumption.
The AMD A10-7400P is our recommended choice as it beats the Intel Pentium M 710 in performance tests.