Processor N200 vs A10-5800K
#ad
Buy on Amazon
VS
Aggregate performance score
A10-5800K
4 cores / 4 threads, 100 Watt
1.70
+20.6%
Processor N200
4 cores / 4 threads, 6 Watt
1.41
A10-5800K outperforms Processor N200 by a significant 21% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
Place in the ranking23062438
Place by popularitynot in top-100not in top-100
Cost-effectiveness evaluation0.354.51
Market segmentDesktop processorLaptop
SeriesAMD A-Series (Desktop)Intel Alder Lake-N
Power efficiency0.729.92
DesignerAMDIntel
Manufacturerno dataIntel
Architecture codenameTrinity (2012−2013)Alder Lake-N (2023)
Release date2 October 2012 (13 years ago)3 January 2023 (3 years ago)
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
Processor N200 has 1189% better value for money than A10-5800K.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
Physical cores4 (Quad-Core)4 (Quad-Core)
Threads44
Base clock speed3.8 GHz0.1 GHz
Boost clock speed4.2 GHz3.7 GHz
L1 cache128 KB (per core)96 KB (per core)
L2 cache1 MB (per core)2 MB (shared)
L3 cache0 KB6 MB (shared)
Chip lithography32 nm10 nm
Die size246 mm2no data
Maximum core temperatureno data105 °C
Maximum case temperature (TCase)74 °Cno data
Number of transistors1,178 millionno data
64 bit support++
Windows 11 compatibility-+
Unlocked multiplier+-
Compatibility
Number of CPUs in a configuration11
SocketFM2Intel BGA 1264
Power consumption (TDP)100 Watt6 Watt
Technologies and extensions
AES-NI-+
AVX-+
Enhanced SpeedStep (EIST)no data+
Security technologies
TXTno data+
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and Processor N200 are enumerated here.
AMD-V+-
VT-dno data+
VT-xno data+
Memory specs
Supported memory typesDDR3DDR4, DDR5 4800 MHz Single-channel
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
Integrated graphics cardAMD Radeon HD 7660D (800 MHz)Intel UHD Graphics Xe 750 32EUs (Rocket Lake) (450 - 750 MHz)
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-5800K and Processor N200.
PCIe versionno data3.0
PCI Express lanesno data9
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
A10-5800K 1.70
+20.6%
Processor N200 1.41
Cinebench 10 32-bit single-core
A10-5800K 3094
Processor N200 3937
+27.3%
Cinebench 10 32-bit multi-core
A10-5800K 9276
+22.9%
wPrime 32
A10-5800K 15.9
+63.5%
3DMark06 CPU
A10-5800K 4464
+14.4%
Cinebench 11.5 64-bit multi-core
A10-5800K 3
+21.6%
TrueCrypt AES
A10-5800K 1.9
+68.4%
Cinebench 11.5 64-bit single-core
A10-5800K 1.03
+32%
x264 encoding pass 1
A10-5800K 107
+33.3%
x264 encoding pass 2
A10-5800K 22
+34%
WinRAR 4.0
A10-5800K 2501
+18.3%
Gaming performance
Pros & cons summary
Performance score 1.70 1.41
Integrated graphics card 1.22 3.05
Recency 2 October 2012 3 January 2023
Chip lithography 32 nm 10 nm
A10-5800K has a 21% higher aggregate performance score.