FX-7500 vs A10-5800K
Aggregate performance score
FX-7500 outperforms A10-5800K by a small 8% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2306 | 2234 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.35 | no data |
| Market segment | Desktop processor | Laptop |
| Series | AMD A-Series (Desktop) | AMD Kaveri |
| Power efficiency | 0.72 | 4.06 |
| Designer | AMD | AMD |
| Manufacturer | no data | GlobalFoundries |
| Architecture codename | Trinity (2012−2013) | Kaveri (2014−2015) |
| Release date | 2 October 2012 (13 years ago) | 4 June 2014 (11 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 4 (Quad-Core) |
| Threads | 4 | 4 |
| Base clock speed | 3.8 GHz | 2.1 GHz |
| Boost clock speed | 4.2 GHz | 3.3 GHz |
| L1 cache | 128 KB (per core) | no data |
| L2 cache | 1 MB (per core) | 4096 KB |
| L3 cache | 0 KB | no data |
| Chip lithography | 32 nm | 28 nm |
| Die size | 246 mm2 | 245 mm2 |
| Maximum case temperature (TCase) | 74 °C | no data |
| Number of transistors | 1,178 million | 2,410 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | - |
| Unlocked multiplier | + | - |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 1 |
| Socket | FM2 | FP3 |
| Power consumption (TDP) | 100 Watt | 19 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | no data | 86x SSE (1, 2, 3, 3S, 4.1, 4.2, 4A),-64, AES, AVX, FMA |
| AES-NI | - | + |
| FMA | - | + |
| AVX | - | + |
| FRTC | - | + |
| TrueAudio | - | + |
| PowerNow | - | + |
| PowerGating | - | + |
| Out-of-band client management | - | + |
| VirusProtect | - | + |
| HSA | - | + |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and FX-7500 are enumerated here.
| AMD-V | + | + |
| IOMMU 2.0 | - | + |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | DDR3-1600 |
| Max memory channels | no data | 2 |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) | AMD Radeon R7 Graphics |
| iGPU core count | no data | 6 |
| Enduro | - | + |
| Switchable graphics | - | + |
| UVD | - | + |
| VCE | - | + |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of A10-5800K and FX-7500 integrated GPUs.
| DisplayPort | - | + |
| HDMI | - | + |
Graphics API support
APIs supported by A10-5800K and FX-7500 integrated GPUs, sometimes API versions are included.
| DirectX | no data | DirectX® 12 |
| Vulkan | - | + |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-5800K and FX-7500.
| PCIe version | no data | 3.0 |
| PCI Express lanes | no data | 8 |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
GeekBench 5 Single-Core
GeekBench 5 Multi-Core
Cinebench 10 32-bit single-core
Cinebench 10 32-bit multi-core
Cinebench Release 10 Multi Core is a variant of Cinebench R10 using all the processor threads. Possible number of threads is limited by 16 in this version.