EPYC 9175F vs A10-5800K
Aggregate performance score
EPYC 9175F outperforms A10-5800K by a whopping 2115% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2306 | 109 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.35 | 7.90 |
| Market segment | Desktop processor | Server |
| Series | AMD A-Series (Desktop) | no data |
| Power efficiency | 0.72 | 4.96 |
| Designer | AMD | AMD |
| Manufacturer | no data | TSMC |
| Architecture codename | Trinity (2012−2013) | Turin (2024) |
| Release date | 2 October 2012 (13 years ago) | 10 October 2024 (1 year ago) |
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
EPYC 9175F has 2157% better value for money than A10-5800K.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
Basic parameters of A10-5800K and EPYC 9175F: number of cores, number of threads, base frequency and turbo boost clock, lithography, cache size and multiplier lock state. These parameters indirectly say of CPU speed, though for more precise assessment you have to consider their test results.
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 16 (Hexadeca-Core) |
| Threads | 4 | 32 |
| Base clock speed | 3.8 GHz | 4.2 GHz |
| Boost clock speed | 4.2 GHz | 5 GHz |
| L1 cache | 128 KB (per core) | 80 KB (per core) |
| L2 cache | 1 MB (per core) | 1 MB (per core) |
| L3 cache | 0 KB | 512 MB (shared) |
| Chip lithography | 32 nm | 4 nm |
| Die size | 246 mm2 | 16x 70.6 mm2 |
| Maximum case temperature (TCase) | 74 °C | no data |
| Number of transistors | 1,178 million | 133,040 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | no data |
| Unlocked multiplier | + | - |
Compatibility
Information on A10-5800K and EPYC 9175F compatibility with other computer components: motherboard (look for socket type), power supply unit (look for power consumption) etc. Useful when planning a future computer configuration or upgrading an existing one. Note that power consumption of some processors can well exceed their nominal TDP, even without overclocking. Some can even double their declared thermals given that the motherboard allows to tune the CPU power parameters.
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 2 |
| Socket | FM2 | SP5 |
| Power consumption (TDP) | 100 Watt | 320 Watt |
Technologies and extensions
Technological solutions and additional instructions supported by A10-5800K and EPYC 9175F. You'll probably need this information if you require some particular technology.
| AES-NI | - | + |
| AVX | - | + |
| Precision Boost 2 | no data | + |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and EPYC 9175F are enumerated here.
| AMD-V | + | + |
Memory specs
Types, maximum amount and channel quantity of RAM supported by A10-5800K and EPYC 9175F. Depending on the motherboard, higher memory frequencies may be supported.
| Supported memory types | DDR3 | DDR5 |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) | N/A |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-5800K and EPYC 9175F.
| PCIe version | no data | 5.0 |
| PCI Express lanes | no data | 128 |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
Pros & cons summary
| Performance score | 1.70 | 37.65 |
| Recency | 2 October 2012 | 10 October 2024 |
| Physical cores | 4 | 16 |
| Threads | 4 | 32 |
A10-5800K has 220% lower power consumption.
EPYC 9175F, on the other hand, has a 2115% higher aggregate performance score, an age advantage of 12 years, 300% more physical cores and 700% more threads, and a 700% more advanced lithography process.
The AMD EPYC 9175F is our recommended choice as it beats the AMD A10-5800K in performance tests.
Note that A10-5800K is a desktop processor while EPYC 9175F is a server/workstation one.