Atom Z500 vs A10-5800K
Aggregate performance score
A10-5800K outperforms Atom Z500 by a whopping 1114% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2306 | 3625 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.35 | no data |
| Market segment | Desktop processor | Laptop |
| Series | AMD A-Series (Desktop) | Intel Atom |
| Power efficiency | 0.72 | 9.09 |
| Designer | AMD | Intel |
| Architecture codename | Trinity (2012−2013) | Silverthorne (2008−2010) |
| Release date | 2 October 2012 (13 years ago) | 2 April 2008 (18 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 1 (Single-Core) |
| Threads | 4 | 1 |
| Base clock speed | 3.8 GHz | no data |
| Boost clock speed | 4.2 GHz | 0.8 GHz |
| Bus type | no data | FSB |
| Bus rate | no data | 400 MT/s |
| Multiplier | no data | 8 |
| L1 cache | 128 KB (per core) | 56 KB |
| L2 cache | 1 MB (per core) | 512 KB |
| L3 cache | 0 KB | 0 KB |
| Chip lithography | 32 nm | 45 nm |
| Die size | 246 mm2 | 24.18 mm2 |
| Maximum core temperature | no data | 90 °C |
| Maximum case temperature (TCase) | 74 °C | no data |
| Number of transistors | 1,178 million | 47 Million |
| 64 bit support | + | - |
| Windows 11 compatibility | - | - |
| Unlocked multiplier | + | - |
| VID voltage range | no data | 0.80 -1.1V |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 1 (Uniprocessor) |
| Socket | FM2 | PBGA441 |
| Power consumption (TDP) | 100 Watt | 0.65 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | no data | Intel® SSE2, Intel® SSE3, Intel® SSSE3 |
| Enhanced SpeedStep (EIST) | no data | + |
| Turbo Boost Technology | no data | - |
| Hyper-Threading Technology | no data | + |
| Idle States | no data | + |
| Thermal Monitoring | - | + |
| Demand Based Switching | no data | + |
| FSB parity | no data | - |
Security technologies
| TXT | no data | - |
| EDB | no data | + |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and Atom Z500 are enumerated here.
| AMD-V | + | - |
| VT-d | no data | - |
| VT-x | no data | - |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) | - |