Athlon XP 3000+ vs A10-5800K
Aggregate performance score
A10-5800K outperforms Athlon XP 3000+ by a whopping 1033% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2306 | 3604 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.35 | no data |
| Market segment | Desktop processor | Desktop processor |
| Series | AMD A-Series (Desktop) | no data |
| Power efficiency | 0.72 | 0.09 |
| Designer | AMD | AMD |
| Architecture codename | Trinity (2012−2013) | Barton (2001−2004) |
| Release date | 2 October 2012 (13 years ago) | January 2001 (25 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 1 (Single-Core) |
| Threads | 4 | 1 |
| Base clock speed | 3.8 GHz | no data |
| Boost clock speed | 4.2 GHz | 2.17 GHz |
| L1 cache | 128 KB (per core) | 128 KB |
| L2 cache | 1 MB (per core) | 512 KB |
| L3 cache | 0 KB | 0 KB |
| Chip lithography | 32 nm | 130 nm |
| Die size | 246 mm2 | 101 mm2 |
| Maximum case temperature (TCase) | 74 °C | no data |
| Number of transistors | 1,178 million | 63 million |
| 64 bit support | + | - |
| Windows 11 compatibility | - | - |
| Unlocked multiplier | + | - |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 1 |
| Socket | FM2 | A |
| Power consumption (TDP) | 100 Watt | 68 Watt |
Virtualization technologies
| AMD-V | + | - |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) | no data |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
Pros & cons summary
| Performance score | 1.70 | 0.15 |
| Physical cores | 4 | 1 |
| Threads | 4 | 1 |
Athlon XP 3000+, on the other hand, has 47% lower power consumption.