Apple M2 Max vs A10-5800K
Aggregate performance score
M2 Max outperforms A10-5800K by a whopping 802% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2306 | 539 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.35 | no data |
| Market segment | Desktop processor | Laptop |
| Series | AMD A-Series (Desktop) | Apple M-Series |
| Power efficiency | 0.72 | 8.19 |
| Designer | AMD | Apple |
| Architecture codename | Trinity (2012−2013) | no data |
| Release date | 2 October 2012 (13 years ago) | 17 January 2023 (3 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 12 (Dodeca-Core) |
| Threads | 4 | 12 |
| Base clock speed | 3.8 GHz | 2.424 GHz |
| Boost clock speed | 4.2 GHz | 3.7 GHz |
| L1 cache | 128 KB (per core) | 3.3 MB |
| L2 cache | 1 MB (per core) | 36 MB |
| L3 cache | 0 KB | 48 MB |
| Chip lithography | 32 nm | 5 nm |
| Die size | 246 mm2 | no data |
| Maximum case temperature (TCase) | 74 °C | no data |
| Number of transistors | 1,178 million | 67000 Million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | no data |
| Unlocked multiplier | + | - |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | no data |
| Socket | FM2 | no data |
| Power consumption (TDP) | 100 Watt | 79 Watt |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and M2 Max are enumerated here.
| AMD-V | + | - |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) | Apple M2 Max 38-Core GPU |